ЧБЗ НАН України

Останні новини

Лист голови профспілки працівників НАН України

 

Директорам наукових установ і організацій НАН України головам первинних профспілкових організацій членам Профспілки

 

Шановне товариство, колеги!

 

Негативні наслідки жебрацького фінансування вітчизняної науки добре відомі. Проте у нас були певні сподівання, що ситуація буде змінюватись на краще - адже з 2020 р. набуває чинності ст.48 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» щодо видатків на науку у обсязі не менше 1.7 відсотка ВВП. Зрозуміло, що відразу вийти на цей рівень неможливо. Але в будь-якому разі потрібно було поступово рухатись від провальних 0.17 ВВП у поточному році. Здавалось, що падати далі вже нікуди. Проте ми помилялись. Енергійна команда «Слуг народу» готова подолати і цей горезвісний рекорд своїх попередників. Про це свідчить і аналіз проекту Держбюджету на 2020 р., у якому видатки на науку в кращому разі залишаються на рівні 2019 р., а то навіть і зменшуються. Так план фінансування НАН України на 2019 р. – 4157,555 млн.грн., а проектом Держбюджету на 2020 р. для неї передбачено всього 3945,281 млн.грн.!!!

Ретельні розрахунки, проведені Академією, свідчать, що найнеобхідніші мінімальні її потреби у 2020 р. становлять 5 млрд 116 млн.грн., для забезпечення яких необхідно передбачати додатково 1 млрд.171 млн.грн. Лише для запланованого у наступному році збільшення посадових окладів (на 9,4%) та мінімальної заробітної плати (на 13,2%) в режимі повної зайнятості для НАН України необхідно додатково 926 млн.грн.

Обгрунтування НАН України були підтримані парламентським Комітетом з питань освіти, науки та інновацій. Проте Комітет з питань бюджету, Мінфін і Кабінет Міністрів виявились глухими до всіх неодноразових звернень Академії і Профспілки. На жаль, у нинішніх можновладців відсутнє розуміння ролі і значення науки. У них інші пріоритети, наприклад Генеральна прокуратура, фінансування якої з 2009 р. зросло на 692% проти 113% НАН України за цей же період!!!. У цьому відношенні влада за останнє десятиріччя демонструє єдність і спадковість.

З 2020 р. повинна вступити в дію і ст.36 базового Закону, зокрема: «Держава гарантує встановлення ставок (окладів) науковим працівникам державних наукових установ, виходячи з розрахунку посадового окладу м.н.с. на рівні не нижче подвійної середньої заробітної плати у промисловості в цілому по Україні». Сьогодні середньовилковий оклад м.н.с. становить лише 26,5% подвійної середньої зарплати у промисловості.

Ще кілька років тому середня зарплата в Академії була вища за середню по економіці. Зараз ситуація інша. За підсумками першого півріччя 2019 р. середньомісячна зарплата в НАН України менша за середньомісячну зарплату в Україні в цілому на 1919 грн. (80,9%). Такого падіння не було ніколи. То про яку престижність наукової праці можна говорити у такому випадку.

Мордуючи науку через фінансовий зашморг, владні структури з іншого боку не проти щось поцупити в Академії під виглядом приватизації державних установ, організацій та підприємств, що перебувають на її балансі.

Зважаючи на такий розвиток подій, Президія ЦК профспілки ухвалила рішення про проведення акції протесту у м. Києві 14 листопада 2019 р. з такими вимогами:

1. Розпочати виконувати норми Закону України «Про наукову і науково - технічну діяльність», зокрема ст.36 і 48.

2. Збільшити фінансування НАН України порівняно з проектом Закону України « Про Державний бюджет України на 2020 рік» по загальному фонду на 1,171 млрд. грн., з них 926,9 млн. грн. на необхідний фонд оплати праці у режимі повної зайнятості. Встановити фінансування НАН України із загального фонду держбюджету в 2020 р. у обсязі 5 млрд.116 млн.грн.

3. Проведення зустрічі делегації учасників акції з Прем'єр-міністром і Головою Верховної Ради України.
Збір учасників акції на Майдані незалежності, звідки о 930 почнеться хода до Офісу Президента України, потім до Кабінету Міністрів і Верховної Ради України.

 

Захистимо науку, своє право на працю, гідну заробітну плату!

 

Голова профспілки працівників НАН України А. І. Широков

Лист голови профспілки працівників НАН України

Лист голови профспілки працівників НАН України