ЧБЗ НАН України

Останні новини

Міжнародний день захисту морських ссавців, або День китів

 

2022-02-19

 

19 лютого — Міжнародний день захисту морських ссавців. Поява цієї дати пов’язана із введенням в дію у 1986 році мораторію на китовий промисел Міжнародною китовою комісією. У цей день багато природоохоронних установ проводять різноманітні заходи та акції, спрямовані на привернення уваги до необхідності захисту китоподібних і всіх морських ссавців у світі.

Звичайними мешканцями акваторій Чорного моря є 3 види дельфінів: білобочка чорноморська (Delphinus delphis), чорноморська афаліна (Tursiops truncatus), фоцена або азовка (Phocoena phocoena). Усі вони занесені до Червоної книги України. Найчастіше дельфінів можна побачити з кінця квітня до другої половини жовтня. Їх сезонні переміщення та щільність повʼязані з міграціями й чисельністю риб.

Оскільки Чорноморський біосферний заповідник є одним з опорних пунктів національної мережі з моніторингу та збереження китоподібних в Україні, відділ еколого-просвітньої роботи ЧБЗ традиційно проводить  заходи, присвячені цій важливій даті.

Так, з огляду на карантинні обмеження, співробітники відділу:

- розробили та передали тематичні матеріали до шести навчальних закладів району та області (Голопристанської спеціалізованої школи № 3, Голопристанської загальноосвітньої школи № 4, Херсонського загальноосвітнього навчально-виховного комплексу № 48, Геройської загальноосвітньої школи, Залізнопортівського закладу загальної середньої освіти, Генічеської станції юних натуралістів);
- провели акцію у дистанційному форматі серед учнів 3-А класу ЗОШ № 1 м. Гола Пристань (класний керівник — Марина Миколаївна Жайворонок), у ході якої ознайомили учнів із теоретичним матеріалом щодо видового складу ссавців Чорного моря, їх біологічних особливостей, екологічних проблем акваторій та прилеглих до них територій, що безпосередньо впливають на стан китоподібних, а також запропоновані можливі глобальні та індивідуальні шляхи розвʼязання цих проблем. Крім того, ми запропонували учням висловити своє ставлення до питань збереження китоподібних Чорного моря у форматі малюнку на тему: „Я можу зберегти!“ (результатів дитячої творчості чекаємо 21 лютого).

Тим, хто прагне більше дізнатися про китоподібних Чорного та Азовського морів, пропонуємо переглянути аналітичний документ „Захист морських ссавців на території України“ та відео, що були підготовлені правозахисною організацією „Екологія — Право — Людина“.